Apartament za medal. Chińczycy nagrodzili olimpijczyków

Źródło: PAP/pb

Chińscy złoci medaliści olimpijscy z Londynu otrzymali od państwa luksusowe apartamenty oraz premie finansowe. Dodatkowe pieniądze otrzymali również od swoich rodzinnych miast.

Ye Schiwen po igrzyskach została wielką gwiazdą w Chinach (fot. Getty Images) Ye Schiwen po igrzyskach została wielką gwiazdą w Chinach (fot. Getty Images)

Pływacy, czterokrotny medalista, w tym dwukrotnie złoty Sun Yang oraz dwukrotnie złota Ye Shiwen otrzymali apartamenty o wartości trzech milionów yuanów (ok. 1 600 000 złotych) w ich rodzinnym mieście Hangzhou, które planuje również wybudować w centrum pomniki utytułowanym sportowcom.

Sun, który poprawił rekord świata na 1500 m st. dowolnym, otrzymał czek wysokości 2,6 mln yuanów (ok. 1,4 mln złotych). Ye, rekordzistka na 400 m st. zmiennym, otrzymała 1,8 mln (ok. 950 tys. złotych).

Ponadto m.in. tenisista stołowa Zhang Jike z Qingdao otrzymała mieszkanie o powierzchni 120 m kwadratowych. Badmintonistka Li Xuerui przeprowadzi się z małego domku, który dzieliła z rodzicami, do 100-metrowego apartamentu w Chongqing.

Chiny wywalczyły w Londynie 38 złotych, 27 srebrnych i 23 brązowych krążków. W tabeli medalowej uplasowały się na drugim miejscu za USA.

Państwo nagradza mistrzów olimpijskich od 1984 roku, kiedy po raz pierwszy wystawiło reprezentację.