Norwegia żąda zwrotu medali... sprzed ponad 100 lat!

Źródło: PAP | Autor: KŻ

W Norwegii rozpoczęła się debata na temat "sportowej katastrofy" jaką są zaledwie cztery medale przywiezione z igrzysk olimpijskich w Londynie. Sukcesem jest jednak odkrycie dwóch złotych trofeów przyznanych niesłusznie USA 108 lat temu.

Norwegowie uważają, że powinni mieć dwa złote medale więcej (fot. Getty Images) Norwegowie uważają, że powinni mieć dwa złote medale więcej (fot. Getty Images)

Podczas olimpiady w St.Louis w 1904 roku dwóch Norwegów mieszkających w USA wygrało w swych wagach turniej zapaśniczy. Historycy sportu ogłosili we wtorek, że Charles Ericksen i Bernhoff Hansen nie posiadali wówczas amerykańskiego obywatelstwa lecz norweskie.

Kanał telewizji NRK poinformował, że ministerstwo sportu zwróci się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przyznanie tych medali Norwegii.

Historycy Tom Schanke oraz Arild Gjerde zaprezentowali we wtorek kopie amerykańskich dokumentów, z których wynika, że Ericksen został naturalizowany dopiero w marcu 1905 roku, a Hansen do 1925 roku posiadał status ”alien” czyli obcokrajowca.

Dokumenty, które dopiero co otrzymaliśmy, stwierdzają wyraźnie, że obaj zapaśnicy podczas igrzysk w St.Louis byli obywatelami Norwegii. To są więc nasze medale i pomimo że upłynęło już 108 lat to żądamy ich zwrotu – powiedział Schanke na antenie NRK.

W Londynie Norwegia zdobyła dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. W letnich igrzyskach reprezentanci tego kraju wywalczyli w sumie 58. – Faktycznie mamy ich jednak 60 – podkreślili historycy.