Mucha: koniec z finansowaniem wszystkiego!

Źródło: PAP/pb

– Skończmy z fikcją polegającą na finansowaniu wszystkiego. Bez tego ruchu nie postawimy polskiego sportu wyczynowego na nogi – podkreśliła minister sportu i turystyki. Jak zaznaczyła, jeśli wszystko się wspiera, to znaczy, że nikomu się pomaga.

Mówiąc o kryteriach wyboru ”dyscyplin strategicznych” wymieniła: ich siłę, tradycję, bazę i plan przygotowany przez związek.

Nie oznacza to jednak, że dyscyplina, która nie znajdzie się w tym gronie, wypada z polskiego sportu. Jeśli wykształci dobrą kadrę juniorską, to będzie droga, żeby taką dyscyplinę do takich sportów wprowadzić – wyjaśniła minister podczas konferencji prasowej, na której podsumowała występ narodowej reprezentacji w igrzyskach olimpijskich.

Jako przykład zmian podała Wielką Brytanię, która w 1996 roku w Atlancie zdobyła 15 medali, w tym tylko jeden złoty (Polska siedem), zaś w Londynie - aż 65 i 29 złotych.– Wszystko za sprawą ogromnych nakładów – podkreśliła.

Joanna Mucha poinformowała, że plan zmian w polskim sporcie będzie opracowany razem z zespołem ludzi znających się dobrze na wyczynie. W jego skład wejdą m.in. utytułowani byli zawodnicy, w przeszłości wioślarz Kajetan Broniewski, wieloboista Sebastian Chmara, płotkarz Paweł Januszewski, kajakarz Grzegorz Kotowicz, skoczek wzwyż Artur Partyka, siatkarz Witold Roman.

Polacy wrócili z Londynu z 10 medalami - dwoma złotymi, dwoma srebrnymi i sześcioma brązowymi.