Portugalskie media chwalą polskiego trenera

Źródło: PAP/pb

Wtorkowa deklaracja trenera Ryszarda Hoppe o przedłużeniu współpracy z Portugalską Federacją Kajakarską ucieszyła opinię publiczną w tym kraju. Miejscowe media przypisują olimpijski sukces kajakarzy polskiej myśli szkoleniowej.

Druzyna trenowana przez Ryszarda Hoppe zdobyła jedyny medal dla Portugalii (fot. Getty Images) Druzyna trenowana przez Ryszarda Hoppe zdobyła jedyny medal dla Portugalii (fot. Getty Images)

Media z radością przyjęły opublikowany we wtorek przez Hoppe komunikat o chęci przygotowania portugalskiej ekipy do udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Dzięki kilkuletniej pracy polskiego szkoleniowca kajakowa dwójka Fernando Pimenta, Emanuel Silva przywiozła z Londynu srebrny, jedyny wywalczony przez Portugalię medal igrzysk. Kajakarze uratowali honor naszego sportu olimpijskiego – przypomniała telewizja TVI 24.

Z kolei dziennik ”Correio da Manha” odnotował, że u podstaw portugalskiego kajakarstwa leży polska myśl szkoleniowa. Gazeta zwróciła uwagę na systematyczne sukcesy podopiecznych Ryszarda Hoppe.

Polski trener dzięki swojej wytrwałej pracy z portugalskimi zawodnikami przysłużył się wydatnie do największych sukcesów tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Najpierw przyczynił się on do obecności aż czterech naszych osad kajakowych na olimpiadzie w Pekinie. Teraz zawdzięczamy mu ten pierwszy olimpijski medal wywalczony przez Pimentę i Silvę – napisał ”Correio da Manha”.

Dziennik ”Publico” przypomina, że największe sukcesy portugalskiego kajakarstwa nadeszły wraz z objęciem funkcji selekcjonera przez Polaka. – Hoppe zrealizował dotychczas wszystkie plany nakreślone przez władze federacji. Więcej nawet - w ciągu siedmiu lat pracy jego podopieczni zdobyli 80 proc. wszystkich kajakarskich medali Portugalii – oszacował ”Publico”.

Podczas igrzysk w Londynie Pimenta i Silva zajęli drugie miejsce na 1000 m. Hoppe doprowadził do olimpijskiego finału również osady kobiece: czwórkę, dwójkę oraz jedynkę.

Hoppe jest głównym trenerem portugalskiej reprezentacji kajakarzy od 2005 r. Dotychczas jego zawodnicy zdobyli prawie 40 medali mistrzostw świata i Europy. 62-letni Bydgoszczanin był przez ponad dwie dekady trenerem i instruktorem kajakarstwa w Astorii Bydgoszcz. Prowadził też polską kadrę kajakarzy przed igrzyskami w Atenach.