Takiego pogromu się nie spodziewałem

Źródło: PAP/SPORT.TVP.PL

Mistrz olimpijski z 1976 roku i były trener kadry Ryszard Bosek był zaskoczony postawą polskich siatkarzy w ćwierćfinale igrzysk w Londynie z Rosjanami.

Polacy byli załamani formą Rosjan (fot. PAP/Adam Ciereszko) Polacy byli załamani formą Rosjan (fot. PAP/Adam Ciereszko)

“"Po porażce z Bułgarami wszystko zaczęło spadać. Dobiła ich jeszcze przegrana z Australią"”

Rosjanie byli lepsi pod każdym względem - fizycznym, taktycznym i psychicznym. Nie potrafiliśmy nawiązać walki i dlatego wypadliśmy tak źle. Nikt się nie spodziewał, że wypadniemy tak blado na ich tle. Zabrakło nam wszystkiego - bloku, serwisu, przyjęcia i ataku. Takiego pogromu się nie spodziewałem - ocenił.

Bosek podkreślił, że rywale mieli przewagę już w chwili wyjścia na boisko. – Nie przestraszyli się Polaków. Zagrali swoją siatkówkę, bez żadnych kompleksów, mimo że to biało-czerwoni w ostatnim czasie zdominowali parkiety - miesiąc temu byli w znakomitej dyspozycji - przypomniał. Głównym problemem polskiej ekipy była jego zdaniem ciągle spadająca pewność siebie. – Jak się jest w formie, to i świadomość gry jest bardzo wysoka. Po porażce z Bułgarami wszystko zaczęło spadać. Dobiła ich jeszcze przegrana z Australią - przyznał Bosek.

Mistrz świata z 1974 roku uważa, że właśnie to był znak, że coś złego się dzieje. – Można przegrać. Można nawet ulec teoretycznie słabszemu rywalowi. Ale inaczej się do tego podchodzi, gdy dzieje się to po walce, a z Australią nawet tego zabrakło - powiedział.

Niespełna miesiąc wcześniej Polacy zwyciężyli po raz pierwszy w historii w rozgrywkach Ligi Światowej. Wówczas nawet sami mówili, że do Londynu jadą po medal. – Na pewno wygrana w LŚ im nie zaszkodziła, ale to, że byli w takiej wysokiej dyspozycji. Zespół nie potrafił jej utrzymać i sami widzieliśmy co się stało. Pamiętajmy jednak właśnie o tych triumfach, zanim zaczniemy podejmować jakiekolwiek decyzje. Wszystko trzeba przeanalizować na chłodno. Pośpiech jest złym doradcą - podkreślił na koniec Ryszard Bosek.

ZOBACZ TEŻ