Ostapczuk bez medalu. Była na dopingu!

Źródło: PAP/pb

Białoruska kulomiotka Nadieżda Ostapczuk została przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) pozbawiona złotego medalu igrzysk w Londynie, po tym jak w jej organizmie stwierdzono niedozwolone substancje.

Nadieżda Ostapczuk została pozbawiona olimpijskiego złota (fot. Getty Images) Nadieżda Ostapczuk została pozbawiona olimpijskiego złota (fot. Getty Images)

Złoty krążek powędruje do Nowozelandki Valerie Adams, srebrny do Rosjanki Jewgieni Kołodko, a brąz do Chinki Gong Lijiao.

Ostapczuk 5 sierpnia, czyli dzień przed rywalizacją w Londynie oraz dzień po zwycięstwie została zbadana. W próbce moczu, którą pobrano, stwierdzono metenolon (lek z rodziny anabolicznych steroidów).

31-letnia zawodniczka, mistrzyni świata z 2005 roku, która już wróciła na Białoruś, powiedziała, że nie ma sobie nic do zarzucenia, gdyż świadomie nie brała żadnych zabronionych środków farmaceutycznych.

Nie wiem, jak to się znalazło w moim organizmie. Przecież nie jestem idiotką, aby w przeddzień zawodów brać zabronione środki, gdy wiem, że na 120 procent będę poddana kontroli antydopingowej – powiedziała Ostapczuk w wywiadzie dla białoruskiej agencji prasowej.

Ekspert Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Jordi Segura potwierdził, że metenolon może się dostać do organizmu człowieka tylko na dwa sposoby – albo doustnie albo poprzez iniekcję.

Metenolon jest substancją, która utrzymuje się w organizmie człowieka maksymalnie od czterech do pięciu dni. Zdaniem Segury, nie ma sposobu na usunięcie środka szybciej.