Powtórka z Pekinu. Francja znów złota!

Źródło: SPORT.TVP.PL/PAP | Autor: mle

Wielki sukces francuskich szczypiornistów! Po złotym medalu w Pekinie, teraz dołączyli kolejne mistrzostwo olimpijskie. W finale Trójkolorowi pokonali rewelacyjną Szwecję 22:21 (10:8), która po raz trzeci w historii sięgnęła po srebrny medal.

Francuzi znów są mistrzami olimpijskimi (fot. Getty Images) Francuzi znów są mistrzami olimpijskimi (fot. Getty Images)

Francuzi po raz drugi z rzędu zdobyli tytuł mistrzów olimpijskich. Wcześniej sztuka ta udała się szczypiornistom Związku Radzieckiego w 1988 roku i - jako reprezentacji Wspólnoty Niepodległych Państw - w 1992 roku.

W ostatnich czterech latach Trójkolorowi wygrali ponadto dwa razy mistrzostwa świata (2009, 2011) i raz mistrzostwa Europy (2010). Jedyne niepowodzenie spotkało ich w tegorocznym czempionacie Starego Kontynentu w Serbii, gdzie zajęli dopiero 11. miejsce.

Szwedzi jeszcze nigdy nie zdobyli złotego medalu olimpijskiego, a srebro wywalczyli po raz czwarty. Wcześniej drużyna Trzech Koron stawała na drugim stopniu podium w 1992, 1996 i 2000 roku. Zawodnikiem był wówczas obecny trener reprezentacji Staffan Olsson.

W finale Francuzi dominowali, choć przez własną niefrasobliwość doprowadzili do dość nerwowej końcówki, w której obronili jednobramkową przewagę. Wcześniej w fazie grupowej zespół prowadzony przez Claude'a Onestę pokonał Szwedów 29.26.

Brązowy medal dla Chorwatów, którzy wygrali gładko z Węgrami 32:26.