Kara dla Koreańczyka. Nie mógł stanąć na podium

Pomocnik piłkarskiej reprezentacji Korei Południowej Jong-Woo Park nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczenia brązowego medalu olimpijskiego. MKOl zakazał mu udziału w uroczystości za manifestację polityczną, jakiej dopuścił się tuż po zakończeniu meczu.

Koreańczycy nie odebrali w komplecie brązowych medali olimpijskich (fot. Getty Images) Koreańczycy nie odebrali w komplecie brązowych medali olimpijskich (fot. Getty Images)

W piątek wieczorem w meczu o trzecie miejsce Korea Południowa pokonała w Cardiff Japonię 2:0 (1:0). Po spotkaniu Park wszedł na płytę boiska z transparentem z napisem ”Dokdo to nasze terytorium”. Chodziło o grupę wysp na Morzu Japońskim, które administracyjnie należą do Korei, ale pretensje do nich zgłasza również Japonia.

Sporne terytorium, zwane przez Japończyków Takeshima, zdaniem władz w Tokio jest bezprawnie zajęte przez Koreę.

Zachowanie piłkarza zostało przez MKOl potraktowane jako zabroniona polityczna demonstracja.

Napięcie w stosunkach dyplomatycznych na linii Korea Płd. - Japonia rozpoczęło się od wizyty koreańskiego prezydenta Myung-Bak Lee na spornej wyspie na kilka godzin przez rozpoczęciem meczu piłkarskiego. Po jej zakończeniu Japonia w trybie pilnym odwołała z Seulu swojego ambasadora.