Noceti-Klepacka: do trzech razy sztuka

Źródło: PAP/mz

Jadąc do Londynu Zofia Noceti-Klepacka mówiła: – Teraz mam tylko jeden cel w sporcie - olimpijski medal. Musi się sprawdzić porzekadło do trzech razy sztuka. 25-letnia warszawianka wywalczyła w Weymouth brązowy krążek igrzysk w windsurfingowej klasie RS:X.

Zofia Noceti-Klepacka zdobyła czwarty medal dla polskiego żeglarstwa (fot. Getty Images) Zofia Noceti-Klepacka zdobyła czwarty medal dla polskiego żeglarstwa (fot. Getty Images)

Zawodniczka YKP Warszawa, podopieczna trenerów Witolda Nerlinga (klubowy) i Pawła Kowalskiego (kadry), po raz trzeci w karierze wystartowała w olimpijskich regatach. W Atenach (2004), mając 18 lat, zajęła 12. miejsce w klasie Mistral, a w Pekinie (2008), faktycznie na akwenie w Qingdao, była siódma w klasie RS:X.

Czterokrotnie była mistrzynią świata w kategorii juniorek oraz młodzieżowej. W 2007 roku wywalczyła tytuł mistrzyni świata seniorów; w zeszłym oraz w tym roku zdobyła srebrne medale.

Czwartego grudnia 2009 roku została matką (w Warszawie urodziła syna Mariana). Jej małżonek, Argentyńczyk Lucio Noceti, także żeglarz, postanowił poświęcić karierę dla niej, by mogła po raz trzeci wystartować w igrzyskach.

Rodzina jest u mnie zdecydowanie na pierwszym miejscu. To fundament, na którym można budować resztę. Mąż czasem coś mi podpowiada, ale przeważnie nie chce się wtrącać w sportowe sprawy. Staramy się w domu nie rozmawiać o windsurfingu; wystarczająco dużo czasu poświęcam na to podczas treningów i wyścigów – mówiła przed rozpoczęciem regat w Weymouth.

Noceti-Klepacka zajmuje się także działalnością społeczną. W 2006 roku wraz z raperem Rafałem Poniedzielskim (PONO) założyła fundację "Hey Przygodo". Chce zbudować skatepark i promować zainteresowanie muzyką oraz sportem wśród młodych ludzi.