Saudyjka w chuście przegrała w pierwszej rundzie

Źródło: PAP/pb

18-letnia judoczka Wodjan Shahrkhani z Arabii Saudyjskiej, która jako pierwsza wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w chuście na głowie, przegrała w pierwszej rundzie (kat. +78 kg) przez ippon z Portorykanką Melissą Mojicą.

Wodjan Shahrkhani jest pierwszą zawodniczą z Arabii Saudyjskiej, która wystąpiła na IO (fot. Getty Images) Wodjan Shahrkhani jest pierwszą zawodniczą z Arabii Saudyjskiej, która wystąpiła na IO (fot. Getty Images)

Decyzję o dopuszczeniu Saudyjki do zawodów w stroju odpowiadającym muzułmańskiej tradycji poprzedziły długie negocjacje z udziałem przedstawicieli MKOl, Międzynarodowej Federacji Judo oraz Komitetu Olimpijskiego Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej nakrycia głowy były zakazane w turniejach judo (z wyjątkiem krajów arabskich) ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na zasady i ducha tej dyscypliny, które wymagają, by zawodnicy mieli odsłonięte twarze.

Urodzona w Mekce judoczka jest jedną z dwóch kobiet w swojej reprezentacji. Drugą jest biegająca na dystansie 800 m Sarah Attar.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy wysłała na igrzyska reprezentację, w której znaleźli się nie tylko mężczyźni.