Osiem badmintonistek wykluczonych

Źródło: PAP | Autor: PW

Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF) wykluczyła z olimpijskiej rywalizacji osiem zawodniczek z Chin, Indonezji i Korei Płd. Ustalono, że manipulowały one meczami eliminacyjne deblistek, by w kolejnej fazie trafić na teoretycznie słabsze rywalki.

Mecz pomiędzy Chinkami i Koreankami wywołał oburzenie kibiców (fot. Getty Images) Mecz pomiędzy Chinkami i Koreankami wywołał oburzenie kibiców (fot. Getty Images)

Sprawa wyszła na jaw we wtorek, kiedy walczyły Chinki Yang Yu i Xiaoli Wang z Koreankami Kyung Eun Jung i Ha Na Kim. Oba duety grały tak, jakby chciały przegrać.

Obserwująca to spotkanie publiczność nie kryła dezaprobaty takim zachowaniem i wyrażała ją głośnym buczeniem. Interweniowali także sędziowie, którzy dwukrotnie rozmawiali na ten temat z zawodniczkami.

Takie zachowanie jest zupełnie niezgodne z ideą sportowej rywalizacji i nie zamierzamy go akceptować. Przepraszam wszystkich, którzy musieli to oglądać – powiedział we wtorek delegat techniczny Paisan Rangsikitpho.

Sprawą zajęła się specjalna komisja i ostatecznie podjęła decyzję o wykluczeniu ośmiu zawodniczek. Ich nazwisk jeszcze nie podano.