Przełomowa decyzja MKOl! Saudyjka wystąpi w hidżabie

Źródło: PAP | Autor: KŻ

18-letnia judoczka Wodjan Shahrkhani z Arabii Saudyjskiej otrzymała zgodę na występ na igrzyskach w Londynie w hidżabie zasłaniającym twarz – poinformował we wtorek MKOl.

Dotychczas w judo zabronione było zakrywanie twarzy (fot. Getty Images) Dotychczas w judo zabronione było zakrywanie twarzy (fot. Getty Images)

Decyzja zapadła po długich negocjacjach z udziałem przedstawicieli MKOl, Międzynarodowej Federacji Judo oraz Komitetu Olimpijskiego Arabii Saudyjskiej. Wcześniej hidżaby były zakazane w turniejach judo (z wyjątkiem krajów arabskich) ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na zasady i ducha tej dyscypliny, które wymagają, by zawodnicy mieli odsłonięte twarze.

Rzeczniczka MKOl wyjaśniła, że Shahrkhani będzie mogła zakryć twarz czymś, co nie narazi jej na niebezpieczeństwo i co jest stosowane w zawodach w Azji. Unikała jednak słowa ”hidżab” i nie sprecyzowała jak będzie wyglądać nakrycie głowy zawodniczki.

Urodzona w Mekce judoczka ma wystąpić w piątek w kategorii do 78 kg. Jest jedną z dwóch kobiet w swojej reprezentacji. Drugą jest biegająca na dystansie 800 metrów Sarah Attar.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy wysłała na igrzyska reprezentację, w której znaleźli się nie tylko mężczyźni.