Gimnastyczka złapana na dopingu

Źródło: PAP/pb

Reprezentantka Uzbekistanu w gimnastyce sportowej Luiza Galiulina została tymczasowo zawieszona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) po tym, jak w jej organizmie wykryto niedozwolony środek. Na igrzyskach w Londynie prawdopodobnie nie wystąpi.

Luiza Galiulina została zawieszona za doping (fot. Getty Images) Luiza Galiulina została zawieszona za doping (fot. Getty Images)

Badanie przeprowadzone 25 lipca wykazało, że 20-letnia Galiulina stosowała furosemid. Sam specyfik nie jest uznawany za doping, ale znajduje się na liście zabronionych substancji, ponieważ może przyśpieszać usuwanie z organizmu środków wspomagających.

To drugi przypadek dyskwalifikacji sportowca po rozpoczęciu olimpijskiej rywalizacji. Za stosowanie stanozololu z listy zawodników skreślony został też mający startować w podnoszeniu ciężarów w kat. 77 kg Albańczyk Hysen Pulaku.

Cztery lata temu na igrzyskach w Pekinie na dopingu złapano 20 uczestników. W Londynie zostanie przeprowadzona rekordowa ilość testów. Od 16 lipca do 12 sierpnia analizie będzie poddanych 5000 próbek pobranych od sportowców.