Faworytów może być tylko dwóch

Źródło: SPORT.TVP.PL

Stefan Białas nie ma wątpliwości, że tytuł olimpijski przypadnie Brazylii bądź Hiszpanii. Zdaniem byłego trenera zaskoczyć może któraś z ekip Czarnego Lądu, ale na murowanych faworytów to zdecydowanie za mało.

Hiszpania i brazylia - faworyci do złota Stefana Białasa (fot. Getty Images) Hiszpania i brazylia - faworyci do złota Stefana Białasa (fot. Getty Images)

Faworyt turnieju

Faworytów może być tylko dwóch, bo zarówno Hiszpania jak i Brazylia dysponują składami z innej galaktyki względem pozostałych zespołów. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego będzie walczyć o absolutną dominację kraju w światowej piłce w ostatnim czteroleciu. Wygrali absolutnie wszystko i mistrzostwo olimpijskie spięłoby klamrą wszystkie te cudowne osiągnięcia. Brazylia natomiast w każdym turnieju jest stawiana za faworytów, ale jak się ma w składzie Neymara to czemu się dziwić...

Potencjalna gwiazda

...Piłkarz Santosu ma coś do udowodnienia. Wciąż nie potwierdził do końca swojej wartości w Europie i ostatnio przycichło nieco o jego ewentualnym transferze. Myślę, że dobra gra na brytyjskich stadionach podbiłaby znowu jego cenę o kilka milionów euro i kluby nie miałyby już wątpliwości, że warto zainwestować w tego piłkarza. Chociaż przy takim natłoku młodych utalentowanych chłopaków jaki zobaczymy podczas igrzysk, jestem przekonany, że objawią się nowe gwiazdy warte fortunę.

Powołania "starszyzny"

Różnie trenerzy podchodzą do tematu powoływania starszych zawodników. Przykład Brazylii gdzie trener do każdej formacji powołał po jednym „seniorze”. Jest Thiago Silva w obronie, grający niemal jak pomocnik Marcelo i napastnik Hulk. Podobnie trener Brytyjczyków, który opiera zespół na doświadczeniu Ryana Giggsa. To dla niego ostatnia szansa na odniesienie sukcesu z „reprezentacją”, bo przecież jego Walia potęgą piłkarską nie jest. Hiszpanie mają natomiast już tak doświadczonych i świetnych graczy, że trener w ogóle nie powoływał weteranów tylko trzech zawodników urodzonych w 1988 roku, a więc 24-latków.

Prestiż zawodów

Osobiście uważam, że górna granica wieku 23 to bardzo dobry pomysł. Pamiętajmy, że igrzyska są zawsze w roku mistrzostw Europy i zawodnicy są w tym sezonie niezwykle obciążeni. Bez ograniczeń mielibyśmy turniej drugich lub trzecich ekip z tych krajów, bo trenerzy klubowi nie pozwoliliby na taką eksploatację swoich piłkarzy. W ten sposób mamy okazję zobaczenia młodych piłkarzy, którzy są spragnieni gry na wielkim turnieju.