Gimnastyka na igrzyskach - wszystko co musisz wiedzieć

Źródło: SPORT.TVP.PL/wikipedia/london2012.com

Gimnastykę podczas igrzysk w Londynie reprezentować będzie łącznie 324 zawodników, w tym 196 w gimnastyce sportowej, 96 w gimnastyce artystycznej oraz 32 w skokach na trampolinie. Konkurencje w North Greenwich Arena i Wembley Arena zaplanowano od 28 lipca do 9 sierpnia.

Leszek Blanik wywalczył dla Polski dwa olimpijskie medale, w tym jeden złoty (fot. PAP/EPA) Leszek Blanik wywalczył dla Polski dwa olimpijskie medale, w tym jeden złoty (fot. PAP/EPA)

Antyczne korzenie

Pojęcie "gimnastyka" wywodzi się z greckiego "gymnos", oznaczającego... "nagi". Ćwiczenia gimnastyczne już w starożytnej Grecji gromadziły ogromną publiczność i służyły do harmonijnego rozwoju ciała oraz osiągania sprawności fizycznej. Już od pierwszych igrzysk stała się dyscypliną olimpijską. Nigdy nie wykluczono jej z programu, choć ulegała znacznym przemianom.

Wielu multimedalistów olimpijskich zawdzięcza swoje miejsce w historii właśnie gimnastyce. Rekordzistką jest Łarysa Łatynina. Rosjanka w latach 1956-64 wywalczyła 9 złotych, 5 srebrnych i cztery brązowe medale, czyli w sumie aż 18 krążków! Dwa mniej, ale zdecydowanie więcej złotych (aż 14) ma drugi na tej zaszczytnej liście fenomenalny amerykański pływak Michael Phelps. W pierwszej "50" multimedalistów znajduje się aż 15 gimnastyków sportowych, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich olimpijskich dyscyplin.

“Miejsce: North Greenwich Arena i Wembley Arena
Liczba zawodników: 96
Czas: 28 lipca - 9 sierpnia”

Gimnastyka w Londynie

Na olimpijskich obiektach zostanie rozdanych aż 18 kompletów medali. 14 w gimnastyce sportowej i po 2 w gimnastyce artystycznej oraz skokach na trampolinie. W tej pierwszej, najważniejszej, najbardziej popularnej i przyciągającej najwięcej widzów odmianie mężczyźni rywalizują w ćwiczeniach wolnych, na koniu z łękami, kółkach, poręczach, drążku i w skoku przez stół gimnastyczny.

Kobiety natomiast będą wykazywać się umiejętnościami na poręczach asymetrycznych, równoważni, w ćwiczenia wolne oraz skoku przez stół gimnastyczny. Dodatkowo wszyscy zawodnicy i zawodniczki są klasyfikowani indywidualnie w wieloboju oraz drużynowo. Sędziowie najpierw oceniają stopień trudności wykonywanych ćwiczeń, a później analizując błędy i wytrącenia przyznają punkty.

Polscy medaliści olimpijscy w gimnastyce
Stan na 13 kwietnia
Roman Kulesza (rzut, mix, kółka)
Marta Pihan-Kuelsza (rzut, mix, równoważnia)

Polscy medaliści olimpijscy w gimnastyce

Złoty medal (1)
Leszek Blanik (Pekin 2008, skok przez stół gimnastyczny)

Srebrny medal (1)
Jerzy Jokiel (Helsinki 1952, ćwiczenia wolne)

Brązowe medale (3)
Leszek Blanik (Sydney 2000, skok przez stół gimnastyczny)
Dorota Horzonkówna-Jokielowa, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska, Barbara Ślizowska (Melbourne 1956, ćwiczenia drużynowe z przyborem)

Przydatne linki:

Oficjalna strona Polskiego Związku Gimnastycznego
Gimnastyka na oficjalnej stronie igrzysk w Londynie
Gimnastyka na oficjalnej stronie MKOl