BMX – wszystko co musisz wiedzieć przed igrzyskami w Londynie

Źródło: SPORT.TVP.PL

Ten rodzaj kolarstwa zadebiutował na igrzyskach olimpijskich dopiero w 2008 roku w Pekinie. W Londynie 48 zawodników będzie rywalizowało o medale przez trzy dni na specjalnie wybudowanej trasie, znajdującej się tuż obok welodromu.

W Londynie zabraknie reprezentantów Polski w tej dyscyplinie (fot. PAP/EPA) W Londynie zabraknie reprezentantów Polski w tej dyscyplinie (fot. PAP/EPA)

“Miejsce: London Velopark
Liczba zawodników: 48
Czas: 8–10 sierpnia”

Podobnie jak w przypadku kolarstwa górskiego, ta dyscyplina powstała w Kalifornii. Inspiracją dla stworzenia BMX były motocyklowe zawody przełajowe (motocross). W Londynie zawodnicy rozpoczną ściganie na ośmiometrowej rampie, po czym czeka ich jazda po pełnej przeszkód trasie. Każdy wyścig będzie trwał około 40 sekund.

Pierwszego dnia rywalizacji – 8 sierpnia – zawodnicy i zawodniczki będą startowali pojedynczo. Ich czasy będą miały wpływ na składy biegów ćwierćfinałowych (mężczyźni) i półfinałowych (kobiety), w których będą rywalizować już w ośmioosobowych grupach.

W ćwierćfinałach po trzech biegach dwóch najlepszych zawodników awansuje dalej. Pozostała szóstka będzie następnie ścigała się w dwóch wyścigach, po których z każdej grupy zostaną wyłonieni kolejni dwaj półfinaliści.

W męskich i kobiecych półfinałach zostaną rozegrane po trzy biegi - do finału awansuje czterech najlepszych zawodników oraz zawodniczek z każdej grupy.

Przydatne linki:

BMX na oficjalnej stronie MKOl
BMX na oficjalnej stronie igrzysk w Londynie
BMX na oficjalnej stronie Międzynarodowej Unii Kolarskiej