Jeździectwo na igrzyskach w Londynie – wszystko co musisz wiedzieć

Źródło: SPORT.TVP.PL/pka

200 zawodników w Greenwich Park będzie rywalizować o sześć kompletów medali w konkurencjach WKKW, skoki, ujeżdżenie (wszystkie indywidualnie i drużynowo).

Co się składa na jeździectwo?

Termin określający wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem. Ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i WKKW należą do konkurencji olimpijskich. Konkursy w ujeżdżeniu rozgrywane są na piaszczystym (czasem trawiastym) czworoboku o wymiarach 20 × 40 m (niższe klasy) lub 20 × 60 m (wyższe klasy). Czworobok jest oznaczony 12 tablicami z literami, które umieszczone są na ogradzających plac szrankach (niskich białych płotkach). Litery wskazują miejsca wykonania figur (koła, wolty, ósemki, wężyki i serpentyny) i innych elementów programu. Po wjeździe na czworobok, zawodnika obowiązuje ukłon. Znajomość podstaw tej dyscypliny jest konieczna przy uprawianiu innych dyscyplin jeździeckich, np. skoków. Ujeżdżenie jest też jedną z trzech prób, jakie obejmuje WKKW.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW) jest to jedna z dyscyplin olimpijskich w jeździectwie. Jest najpełniejszym sprawdzianem wytrzymałości, poziomu wytrenowania i wszechstronności jeźdźca oraz konia. Zawody w tej dyscyplinie odbywają się w ciągu trzech, dwóch lub jednego dnia, ale zawsze w postaci trzech prób: ujeżdżenia, biegu terenowego (kros) i skoków przez przeszkody. Podczas wszystkich prób zawodnik dosiada tego samego konia.

W skokach, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą ilością błędów.

“Miejsce: Greenwich Park
Liczba zawodników: 200”

Jeździectwo w Londynie

200 zawodników będzie rywalizować o sześć kompletów medali w konkurencjach WKKW, skoki, ujeżdżenie (wszystkie indywidualnie i drużynowo). Zarówno mężczyźni i kobiety rywalizują ze sobą. Miejsce rozgrywania zawodów: Greenwich Park.

Skoki odbędą się w dniach 4-8 sierpnia (sobota-środa), WKKW: 28-31 lipca (sobota-wtorek), a ujeżdżenie: 2-9 sierpnia (czwartek-czwartek). W każdej z tej konkurencji wystartuje po 75 zawodników. Rozdane zostaną po dwa komplety medali.

Polacy z kwalifikacjami na Londyn
Katarzyna Milczarek, Beata Stremler i Michał Rapcewicz (wszyscy ujeżdżenie)
Paweł Spisak (WKKW)

Polscy medaliści olimpijscy w jeździectwie

Złote medale (1)
Jan Kowalczyk – Moskwa 1980 (skoki indywidualne)

Srebrne medale (3)
Kazimierz Gzowski, Kazimierz Szosland , Michał Antoniewicz – Amsterdam 1928 (skoki drużynowo)
Henryk Rojcewicz, Zdzisław Kawecki, Seweryn Kulesza – Berlin 1936 (WKKW drużynowo)
Jan Kowalczyk, Janusz Bobik, Marian Kozicki, Wiesław Hetman – Moskwa 1980 (skoki drużynowo)

Brązowe medale (2)
Adam Królikiewicz – Paryż 1924 (skoki indywidualne)
Michał Antoniewicz, Józef Trenkwald, Karol Rómmel – Amsterdam 1928 (WKKW drużynowo)

Przydatne linki:
Serwis Polskiego Związku Jeździectwa
Skoki przez przeszkody na oficjalnej stronie igrzysk w Londynie