Od 0:2 do 3:2! Olimpijskie złoto Rosjan!

Źródło: SPORT.TVP.PL | Autor: Rafał Dybiński

Siatkarze Brazylii nie powtórzyli wyczynu rodaczek. Rosjanie w finale przegrywali już w setach 0:2 i 19:22 w trzeciej partii, ale to oni cieszyli się z olimpijskiego złota!

Maksim Michaiłow nie mylił się w kluczowych momentach (fot. Getty Images) Maksim Michaiłow nie mylił się w kluczowych momentach (fot. Getty Images)

Pierwsze dwa sety finałowego boju żywo przypominały grupową konfrontację dwóch najlepszych zespołów igrzysk, w której to Brazylijczycy pewnie zwyciężyli 3:0. Sborna nie radziła sobie z silną zagrywką Canarinhos, a Murilo i jego koledzy niemal perfekcyjnie kończyli kontrataki. Brazylia zaskakująco łatwo wygrała w partiach do 19 i do 20 i trzecia odsłona także długo nie zapowiadała zmiany sytuacji.

Przy stanie 22:19 dla wicemistrzów olimpijskich z Pekinu na zagrywkę wszedł jednak Siergiej Tietuchin. 36-letni doświadczony zawodnik popisał się serią niesamowitych serwisów i triumfatorzy Pucharu Świata odrobili straty, doprowadzając do gry na przewagi. W nerwowej końcówce tej partii rozgrywający Siergiej Grankin regularnie wystawiał piłkę do Maksima Michaiłowa i ten znakomity atakujący nie mylił się przy swoich zbiciach. Wystarczyła natomiast jedna pomyłka Lucasa, którego zablokował Aleksander Wołkow i Rosjanie cieszyli z wygranej 29:27.

Zwycięstwo w trzeciej partii wyraźnie uskrzydliło Sborną. Czwarta odsłona to były prawdziwe popisy środkowego Dmitrija Muserskiego i Michaiłowa. Rosjanie w drugiej części tego seta odskoczyli rywalom nawet na siedem punktów (22:15) i mimo kilku błędów w końcówce zwyciężyli do 22, doprowadzając w ten sposób do tie-breaka. W nim zagrali już jak przystało na nowych olimpijskich mistrzów. Fantastycznie w obronie i perfekcyjnie w ataku. Zwycięstwo 15:9 w decydującej odsłonie i 3:2 w całym meczu przypieczętował najskuteczniejszy na parkiecie Muserski.

Rosja - Brazylia 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9)
Rosja: Michaiłow (17), Muserski (31), Grankin (4), Chtiej (1), Tietuchin (12), Wołkow (6) oraz Obmoczajew (libero), Butko (2), Apalikow (6), Biereżko
Brazylia: Murilo (18), Sidnei (14), Lucas (9), Dante (5), Wallace (27), Bruno (3) oraz Sergio (libero), Rodrigao (1), Giba i Vissotto