Brazylijki obroniły złoto!

Źródło: SPORT.TVP.PL | Autor: mpo

Amerykańskie siatkarki wygrały w Londynie wszystkie dotychczasowe mecze tracąc tylko dwa sety, ale w najważniejszym spotkaniu zawiodły. W finale turnieju olimpijskiego uległy Brazylijkom 1:3 (25:11, 17:25, 20:25, 17:25). Zespół z Kraju Kawy obronił złoto wywalczone w Pekinie po zwycięstwie nad... Stanami Zjednoczonymi.

Obie drużyny spotkały się nie tylko w finale igrzysk w Pekinie, ale także w fazie grupowej tegorocznej imprezy – Amerykanki wygrały gładko 3:1 i z kompletem zwycięstw zajęły pierwsze miejsce. Brazylijki awansowały dopiero z czwartej pozycji dzięki... dzisiejszym rywalkom, które w ostatniej kolejce pokonały wyprzedzającą Latynoski Turcję.

Po pierwszej partii wydawało się, że finał w pełni potwierdzi różnicę formy obu zespołów. Znakomicie dysponowane Amerykanki wręcz zmiotły rywalki z parkietu i zwyciężyły do 11. Brazylijki grały fatalnie w ataku – zdołały skończyć zaledwie pięć z 34 takich akcji!

Ten zimny prysznic podziałał mobilizująco. Zespół z Ameryki Południowej znacznie poprawił się w każdym elemencie gry. Dobremu przyjęciu towarzyszył skuteczny atak i trzy kolejne sety zakończyły się nadspodziewanie łatwym zwycięstwem drużyny z Kraju Kawy – kolejno do 17, 20 i 17.

Brazylijki obroniły złoto wywalczone przed czterema laty w Pekinie. Amerykanki drugi raz z rzędu kończą igrzyska ze srebrem, ale nigdy nie były mistrzyniami olimpijskimi.