Metamorfoza Hiszpanów. La Roja w finale!

Źródło: SPORT.TVP.PL | Autor: mle

Znakomita czwarta kwarta wyłoniła pierwszego finalistę turnieju koszykarskiego igrzysk olimpijskich. Zostali nim Hiszpanie, którzy pokonali Rosjan 67:59 (9:12, 11:19, 26:15, 21:13) i tym samym zrewanżowali im się za porażkę w fazie grupowej.

Pau Gasol zdobył 16 punktów i był najlepszym strzelcem tego meczu (fot. Getty Images) Pau Gasol zdobył 16 punktów i był najlepszym strzelcem tego meczu (fot. Getty Images)

Transmisja drugiego półfinału USA – Argentyna od 22.00 w serwisie LONDYN2012.TVP.PL!

Wydawało się, że Hiszpanie nie powinni mieć większych problemów z dotarciem do finału. Tymczasem już w grupie musieli przełknąć gorzką pigułkę. Porażki z Rosją i Brazylią sprawiły, że mistrzowie Europy stracili pewność siebie, co widać było w ćwierćfinałowym starciu z Francją.

Znakomita skuteczność i konsekwencja w defensywie Sbornej były kluczem do zwycięstwa w pierwszym starciu. Również w półfinale La Roja miała olbrzymie problemy z celnością i kreowaniem czystych pozycji rzutowych. Poziom trzymał jedynie Pau Gasol, który do przerwy zaliczył siedem punktów i osiem zbiórek, choć często musiał sobie radzić z aż trzema rywalami.

Po zmianie stron Rosjanie nie byli już w stanie utrzymać tak wysokiej intensywności gry, co pozwoliło rozwinąć skrzydła rywalom. Uaktywnił się Juan Carlos Navarro, a pierwsze skrzypce odgrywał duet Gasol - Rudy Fernandez. To dzięki niemu Hiszpanie wyrównali stan rywalizacji przed decydującą kwartą.

W niej gracze Sergio Scariolo weszli na wyżyny swoich umiejętności. Głównym egzekutorem okazał się Jose Calderon, którego "trójki" rozbiły brązowych medalistów ostatniego Eurobasketu. Wyłączony z gry został lider Sbornej - Andriej Kirilenko. W ostatnich minutach Hiszpania pilnowała bezpiecznej przewagi i to ona powalczy o złoty medal.