więcej >

Igrzyska godzina po godzinie

19:33 14 IX

19:33Oglądaj Wyjątkowe momenty igrzysk w Londynie (Magazyn olimpijski, 14.09.2012)

19:37 19 VIII
Zdjęcie

Olimpijska flaga już w Rio

Brazylijczycy powitali olimpijską flagę. Ceremonia miała miejsce na słynnej górze Corcovado z pomnikiem Chrystusa Odkupiciela.

12:35 19 VIII
Zdjęcie

Brytyjczycy tęsknią za igrzyskami

W miarę jak euforia londyńskich igrzysk odchodzi w przeszłość, rośnie liczba Brytyjczyków zmagających się z olimpijską chandrą.

18:35 18 VIII
Zdjęcie

Brazylijczycy skarżą się na polskiego arbitra

Brazylia domaga się weryfikacji wyniku bokserskiego finału w kat. 75 kg. Kwestionowana jest kara nałożona na Falcao przez polskiego sędziego.

20:58 16 VIII
Zdjęcie

Dołęga: nie wiem, czy będę kontynuował karierę

– Będzie mi to siedziało w głowie do końca życia. Nie ma co ukrywać, że to ja totalnie zawaliłem – powiedział o olimpijskim starcie załamany Marcin Dołęga.

16:35 16 VIII
Zdjęcie

Nagroda dla Bonka. Dostał... wózek

Brązowy medalista igrzysk w Londynie w nagrodę za olimpijski medal dostał od władz Opola pieniądze i dziecięcy wózek dla bliźniaków.

09:18 16 VIII
Zdjęcie

Szał w Trynidadzie. Złoty oszczepnik obsypany nagrodami

Dostojne przywileje i wspaniałe nagrody czekały na powracającego z Londynu, mistrza olimpijskiego w rzucie oszczepem Keshorna Walcotta. Cały Trynidad opanował szał radości.

15:35 15 VIII
Zdjęcie

Zwycięzca maratonu gwiazdą w Ugandzie

Setki osób, w tym czołowi politycy, powitały na lotnisku w Kampali mistrza olimpijskiego w biegu maratońskim Stephena Kiproticha.

23:23 14 VIII

23:23Oglądaj Igrzyska olimpijskie w Londynie – polskie medale

21:58 14 VIII
Zdjęcie

Najwięksi zwycięzcy i przegrani IO

Jak igrzyska w Londynie zmieniły mapę sportowego świata? Kto wyrasta na nową potęgę, a kto został strącony z tronu?

Reklama

więcej >

Wideo

więcej >

Galerie zdjęć

Bohaterowie Londynu

David Cal Figueroa (fot. Getty Images)
  • 29 wiek lat ( 10 X 1982 )
  • 183 wzrost cm
  • 87 waga kg

Czy wiedziałeś, że...

  • Zdjęcie

    Testy antydopingowe...

    przeprowadzane są od 1968 roku.

  • Zdjęcie

    Louis Spiridon...

    poprowadził defiladę zamykającą igrzyska w Atenach w 1896 roku. Grecki pasterz wcześniej zwyciężył w olimpijskim maratonie.

  • Zdjęcie

    Najmłodszym uczestnikiem igrzysk...

    był Dimitrios Loundras z Grecji. Uczestniczył w igrzyskach w Atenach w 1896 roku w gimnastyce.

  • Zdjęcie

    Najstarszą uczestniczką igrzysk...

    była Lorna Johnstone z Wielkiej Brytanii. W 1972 roku w Monachium zajęła 12. miejsce w ujeżdżaniu.

  • Zdjęcie

    Najstarszym medalistą igrzysk jest...

    Oscar Swahn ze Szwecji. W 1920 roku w Antwerpii zdobył srebrny medal w strzelectwie.

  • Zdjęcie

    Na pierwszych igrzyskach...

    w Atenach w 1896 roku sportowcy rywalizowali tylko w dziewięciu dyscyplinach.

Najpiękniejsze momenty igrzysk

  • Francja 1924

    Paryż

    1924

    2 medale Polaków (1 srebrny, 1 brązowy)

    1. drużyna (kolarstwo torowe)
    2. Adam Królikiewicz (jeździectwo, skoki)
  • 1928

    Amsterdam

    1928

    5 medali Polaków (1 złoty, 1 srebrny, 3 brązowe)

    1. Halina Konopacka (rzut dyskiem)
    2. drużyna, skoki (jeździectwo)
    3. drużyna, WKKW (jeździectwo)
    4. drużyna szablistów (szermierka)
    5. czwórka ze sternikiem (wioślarstwo)
    Wideo
  • USA 1932

    Los Angeles

    1932

    7 medali Polaków (2 złote, 1 srebrny, 4 brązowe)

    1. Janusz Kusociński (10 000 m)
    2. Stanisława Walasiewiczówna (100 m)
    3. dwójka ze sternikiem (wioślarstwo)
    4. Jadwiga Wajsówna (rzut dyskiem)
    5. drużyna szablistów (szermierka)
    6. H. Budziński, J. Krenz-Mikołajczak (wioślarstwo)
    7. czwórka ze sternikiem (wioślarstwo)
    Zdjęcie
  • 1936

    Berlin

    1936

    6 medali Polaków (3 srebrne, 3 brązowe)

    1. Stanisława Walasiewiczówna (100 m)
    2. Jadwiga Wajsówna (rzut dyskiem)
    3. Drużyna, WKKW (jeździectwo)
    4. Maria Kwaśniewska (rzut oszczepem)
    5. Władysław Karaś (strzelectwo)
    6. J. Ustupski, R. Verey (wioślarstwo)
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1948

    Londyn

    1948

    1 medal Polaków (1 brązowy)

    1. Aleksy Antkiewicz (boks)
    Wideo
    Zdjęcie
  • 1952

    Helsinki

    1952

    4 medale Polaków (1 złote, 2 srebrne, 1 brązowy)

    1. Zygmunt Chychła (boks)
    2. Aleksy Antkiewicz (boks)
    3. Jerzy Jokiel (gimnastyka)
    4. Teodor Kocerka (wioślarstwo)
  • 1956

    Melbourne

    1956

    9 medali Polaków (1 złoty, 4 srebrne, 4 brązowe)

    1. Elżbieta Krzesińska-Duńska (skok w dal)
    2. Jerzy Pawłowski (szermierka)
    3. Janusz Sidło (rzut oszczepem)
    4. Adam Smelczyński (strzelectwo)
    5. drużyna szablistów (szermierka)
    6. Henryk Niedźwiedzki (boks)
    7. Zbigniew Pietrzykowski (boks)
    8. Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów)
    9. drużyna gimnastyczek (gimnastyka sportowa)
  • 1960

    Rzym

    1960

    21 medali Polaków (4 złote, 6 srebrnych, 11 brązowych)

    1. Kazimierz Paździor (boks)
    2. Zdzisław Krzyszkowiak (3000 m z przeszkodami)
    3. Józef Szmidt (trójskok)
    4. Ireneusz Paliński (podnoszenie ciężarów)
    5. Elżbieta Krzesińska (skok w dal)
    6. Jerzy Adamski (boks)
    7. Tadeusz Walasek (boks)
    8. Zbigniew Pietrzykowski (boks)
    9. Jarosława Jóźwiakowska (skok wzwyż)
    10. drużyna szablistów (szermierka)
    11. Brunon Bendig (boks)
    12. Leszek Drogosz (boks)
    13. Marian Kasprzyk (boks)
    14. Daniela Walkowiak (kajakarstwo)
    15. S. Kapłaniak, W. Zieliński (kajakarstwo)
    16. Tadeusz Rut (rzut młotem)
    17. sztafeta kobiet (bieg 4 x 100 m
    18. Kazimierz Zimny (bieg na 5000 m)
    19. Jan Bochenek (podnoszenie ciężarów)
    20. Teodor Kocerka (wioślarstwo)
    21. Tadeusz Trojanowski (zapasy)
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1964

    Tokio

    1964

    23 medale Polaków (7 złotych, 6 srebrnych, 10 brązowych)

    1. Józef Grudzień (boks)
    2. Jerzy Kulej (boks)
    3. Marian Kasprzyk (boks)
    4. Józef Szmidt (trójskok)
    5. sztafeta kobiet (bieg 4 x 100 m)
    6. Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów)
    7. Egon Franke (szermierka)
    8. Artur Olech (boks)
    9. Irena Szewińska (skok w dal)
    10. Irena Szewińska (bieg na 200 m)
    11. Teresa Ciepły (80 m przez płotki)
    12. sztafeta mężczyzn (bieg 4 x 100 m)
    13. drużyna florecistów (szermierka)
    14. Józef Grzesiak (boks)
    15. Tadeusz Walasek (boks)
    16. Zbigniew Pietrzykowski (boks)
    17. Andrzej Badeński (bieg na 400 m)
    18. Ewa Kłobukowska (bieg na 100 m)
    19. Mieczysław Nowak (podnoszenie ciężarów)
    20. Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów)
    21. Ireneusz Paliński (podnoszenie ciężarków)
    22. reprezentacja siatkarek
    23. drużyna szablistów (szermierka)
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1968

    Meksyk

    1968

    18 medali Polaków (5 złotych, 2 srebrne, 11 brązowych)

    1. Jerzy Kulej (boks)
    2. Irena Szewińska (bieg na 200 m)
    3. Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów)
    4. Józef Zapędzki (strzelectwo)
    5. Jerzy Pawłowski (szermierka)
    6. Artur Olech (boks)
    7. Józef Grudzień (boks)
    8. Hubert Skrzypczak (boks)
    9. Stanisław Dragan (boks)
    10. Janusz Kierzkowski (kolarstwo torowe)
    11. Irena Szewińska (bieg na 100 m)
    12. Henryk Trębicki (podnoszenie ciężarów)
    13. Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów)
    14. Norbert Ozimek (podnoszenie ciężarów)
    15. Marek Gołąb (podnoszenie ciężarów)
    16. reprezentacja siatkarek
    17. drużyna florecistów (szermierka)
    18. drużyna szpadzistów (szermierka)
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1972

    Monachium

    1972

    Polacy zdobyli 21 medali (7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych)

    1. Jan Szczepański (boks)
    2. Władysław Komar (pchnięcie kulą)
    3. Zygmunt Smalcerz (podnoszenie ciężarów)
    4. Józef Zapędzki (strzelectwo)
    5. Witold Woyda (szermierka)
    6. drużyna florecistów (szermierka)
    7. reprezentacja piłkarzy nożnych
    8. Wiesław Rudkowski (boks)
    9. Antoni Zajkowski (judo)
    10. drużyna kolarzy (kolarstwo szosowe)
    11. Irena Szydłowska (łucznictwo)
    12. Norbert Ozimek (podnoszenie ciężarów)
    13. Leszek Błażyński (boks)
    14. Janusz Gortat (boks)
    15. R. Piszcz, W. Szuszkiewicz (kajakarstwo)
    16. A. Bek, B. Kocot (kolarstwo torowe)
    17. Ryszard Katus (dziesięciobój)
    18. Irena Szewińska (bieg na 200 m)
    19. Zbigniew Kaczmarek (podnoszenie ciężarów)
    20. Kazimierz Lipeń (zapasy)
    21. Czesław Kwieciński (zapasy)
    Wideo
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1976

    Montreal

    1976

    26 medali Polaków (7 złotych, 6 srebrnych, 13 brązowych)

    1. Jerzy Rybicki (boks)
    2. Irena Szewińska (bieg na 400 m)
    3. Jacek Wszoła (skok wzwyż)
    4. Tadeusz Ślusarski (skok o tyczce)
    5. Janusz Pyciak-Peciak (pięciobój nowoczesny)
    6. Kazimierz Lipień (zapasy)
    7. reprezentacja siatkarzy
    8. A. Gronowicz, J. Opara (kajakarstwo)
    9. drużyna kolarzy (kolarstwo szosowe)
    10. Bronisław Malinowski (3000 m z przeszkodami)
    11. Grzegorz Cziura (podnoszenie ciężarów)
    12. sztafeta męska (bieg 4 x 400 m)
    13. reprezentacja piłkarzy nożnych
    14. Leszek Błażyński (boks)
    15. Leszek Kosedowski (boks)
    16. Kazimierz Szczerba (boks)
    17. Janusz Gortat (boks)
    18. Marian Tałaj (judo)
    19. Mieczysław Nowicki (kolarstwo szosowe)
    20. Kazimierz Czarnecki (podnoszenie ciężarów)
    21. Tadeusz Rutkowski (podnoszenie ciężarów)
    22. Wiesław Gawlikowski (strzelectwo)
    23. Jerzy Greszkiewicz (strzelectwo)
    24. Czesław Kwieciński (zapasy)
    25. Andrzej Skrzydlewski (zapasy)
    26. reprezentacja piłkarzy ręcznych
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1980

    Moskwa

    1980

    32 medale Polaków (3 złote, 14 srebrnych, 15 brązowych)

    1. Bronisław Malinowski (3000 m z przeszkodami)
    2. Władysław Kozakiewicz (skok o tyczce)
    3. Jan Kowalczyk (jeździectwo)
    4. Paweł Skrzecz (boks)
    5. Czesław Lang (kolarstwo szosowe)
    6. drużyna, skoki (jeździectwo)
    7. Urszula Kielan (skok wzwyż)
    8. Jacek Wszoła (skok wzwyż)
    9. Tadeusz Ślusarski (skok o tyczce)
    10. sztafeta (bieg 4 x 100 m)
    11. drużyna szpadzistów (szermierka)
    12. M. Dłużewska, Cz. Kościańska (wioślarstwo)
    13. Władysław Stecyk (zapasy)
    14. Józef Lipień (zapasy)
    15. Andrzej Supron (zapasy)
    16. Jan Dołgowicz (zapasy)
    17. Roman Bierła (zapasy)
    18. Krzysztof Kosedowski (boks)
    19. Kazimierz Adach (boks)
    20. Jerzy Rybicki (boks)
    21. Janusz Pawłowski (judo)
    22. Lucyna Langer (bieg na 100 m ppł)
    23. Agnieszka Czopek (pływanie)
    24. Marek Seweryn (podnoszenie ciężarów)
    25. Tadeusz Rutkowski (podnoszenie ciężarów)
    26. Barbara Wysoczańska (szermierka)
    27. drużyna florecistów (szermierka)
    28. czwórka ze sternikiem (wioślarstwo)
    29. Aleksander Cichoń (zapasy)
    30. Adam Sandurski (zapasy)
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1984

    Los Angeles

    1984

    Polska, podobnie jak 18 innych krajów bloku wschodniego, zbojkotowała igrzyska w Los Angeles

  • 1988

    Seul

    1988

    15 medali Polaków (2 złote, 5 srebrnych, 9 brązowych)

    1. Waldemar Legień (judo)
    2. Andrzej Wroński (zapasy)
    3. Janusz Pawłowski (judo)
    4. Janusz Olech (szermierka)
    5. Andrzej Głąb (zapasy)
    6. M. Dopierała, M. Łbik (kajakarstwo, 500 m)
    7. drużyna kolarzy (kolarstwo szosowe)
    8. Jan Dydak (boks)
    9. Henryk Petrich (boks)
    10. Andrzej Gołota (boks)
    11. Janusz Zarenkiewicz (boks)
    12. M. Dopierała, M. Łbik (kajakarstwo, 1000 m)
    13. Izabela Dylewska (kajakarstwo)
    14. Artur Wojdat (pływanie)
    15. Sławomir Zawada (podnoszenie ciężarów)
    16. Józef Tracz (zapasy)
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1992

    Barcelona

    1992

    19 medali Polaków (3 złote, 6 srebrnych, 10 brązowych)

    1. Waldemar Legień (judo)
    2. Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny)
    3. drużyna pięcioboistów (pięciobój nowoczesny)
    4. Krzysztof Siemion (podnoszenie ciężarów)
    5. Piotr Stępień (zapasy)
    6. Rafał Szukała (pływanie)
    7. Józef Tracz (zapasy)
    8. M. Freimut, W. Kurpiewski (kajakarstwo)
    9. reprezentacja piłkarzy nożnych
    10. Wojciech Bartnik (boks)
    11. Kajetan Broniewski (wioślarstwo)
    12. Izabela Dylewska (kajakarstwo)
    13. Małgorzata Książkiewicz (strzelectwo)
    14. Waldemar Malak (podnoszenie ciężarów)
    15. Artur Partyka (skok wzwyż)
    16. Sergiusz Wołczaniecki (podnoszenie ciężarów)
    17. D. Białkowski, G. Kotowicz (kajakarstwo)
    18. czwórka ze sternikiem (wioślarstwo)
    19. drużyna florecistów (szermierka)
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 1996

    Atlanta

    1996

    17 medali Polaków (7 złotych, 5 srebrnych, 5 brązowych)

    1. Robert Korzeniowski (chód)
    2. Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo)
    3. Renata Mauer (strzelectwo)
    4. Paweł Nastula (judo)
    5. Ryszard Wolny (zapasy)
    6. Andrzej Wroński (zapasy)
    7. Włodzimierz Zawadzki (zapasy)
    8. Jacek Fafiński (zapasy)
    9. Artur Partyka (skok wzwyż)
    10. Mirosław Rzepkowski (strzelectwo)
    11. Aneta Szczepańska (judo)
    12. drużyna florecistów (szermierka)
    13. Andrzej Cofalik (podnoszenie ciężarów)
    14. Piotr Markiewicz (kajakarstwo)
    15. Renata Mauer (strzelectwo)
    16. drużyna łuczniczek (łucznictwo)
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 2000

    Sydney

    2000

    15 medali Polaków (7 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe)

    1. Robert Korzeniowski (chód, 20 km)
    2. Robert Korzeniowski (chód, 50 km)
    3. Renata Mauer-Różańska (strzelectwo)
    4. Kamila Skolimowska (rzut młotem)
    5. Szymon Ziółkowski (rzut młotem)
    6. T. Kucharski, R. Sycz (wioślarstwo)
    7. Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów)
    8. Agata Wróbel (podnoszenie ciężarów)
    9. P. Baraszkiewicz, D. Jędraszko (kajakarstwo)
    10. K. Kołomański, M. Staniszewski (kajakarstwo górskie)
    11. drużyna florecistek (szermierka)
    12. Leszek Blanik (gimnastyka)
    13. A. Pastuszka, B. Sokołowska-Kulesza (kajakarstwo)
    14. Czwórka, K-4 (kajakarstwo)
    Wideo
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 2004

    Ateny

    2004

    10 medali Polaków (3 złote, 2 srebrne, 5 brązowych)

    1. Otylia Jędrzejczak (pływanie, 200 m motylkiem)
    2. T. Kucharski, R. Sycz (wioślarstwo)
    3. Robert Korzeniowski (chód)
    4. Otylia Jędrzejczak (100 m motylkiem)
    5. Otylia Jędrzejczak (400 m motylkiem)
    6. Sylwia Gruchała (szermierka)
    7. Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo)
    8. Agata Wróbel (podnoszenie ciężarów)
    9. Anna Rogowska (skok o tyczce)
    10. A. Pastuszka, B. Sokołowska-Kulesza (kajakarstwo)
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • 2008

    Pekin

    2008

    10 medali Polaków (3 złote, 6 srebrnych, 1 brązowy)

    1. Tomasz Majewski (pchnięcie kulą)
    2. Leszek Blanik (gimnastyka)
    3. czwórka bez sternika (wioślarstwo)
    4. drużyna szpadzistów (szermierka)
    5. czwórka bez sternika (wioślarstwo)
    6. Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów)
    7. Piotr Małachowski (rzut dyskiem)
    8. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
    9. A. Konieczna, B. Mikołajczyk (kajakarstwo)
    10. Agnieszka Wieszczek (zapasy)
    Wideo
    Zdjęcie
    Zdjęcie
  • Londyn 2012

    Londyn

    2012